Jak postępować po usunięciu zęba?

Komplikacje po usunięciu zęba zależą od wielu czynników, min. od rodzaju zęba, stopnia skomplikowania zabiegu, czy stanu zdrowia pacjenta. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania tych przykrych doznań, przedstawiamy poniżej rekomendowany przez nas sposób postępowania po ekstrakcji zęba.  

- tampon trzymać zagryziony przez około 30 minut

- 2 h nie jeść i nie pić

- W tym samym dniu pokarmy , które spożywamy powinny być miękkie i nie gorące

- nie pić alkoholu.

- Nie palić najlepiej przez 12 h.

- nie wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego

- można stosować zimne okłady

- uważać podczas zasysania, np. podczas picia przez słomkę lub palenia, aby nie naruszyć skrzepu

- w razie bólu można zastosować lek przeciwbólowy, zalecamy leki przeciwbólowe działające jednocześnie przeciwzapalnie - paracetamolu w tej sytuacji nie polecamy, ewentualnie zapisujemy konkretny lek na receptę

- nie przepłukiwać intenstywnie rany, ponieważ można doprowadzić 

do pozbycia się skrzepu i powstania suchego zębodołu 

- można płukać środkami odkażającymi, z zachowaniem ostrożności, może to być np PerioKIN płyn, środki te dostępne są w rejestracji

- zachować ostrożność przy szczotkowaniu zębów w okolicy rany, można szczotkować miękką szczoteczką, polecamy tutaj szczoteczki Curaprox dostępne w rejestracji.

- jeżeli to możliwe: nie spać na tej stronie w dobę po usunięciu

 

Należy skontaktować się z gabinetem po ekstrakcji w przypadku:

- wystąpienia intensywnego krwawienia

- wystąpienie intensywnego bólu

- wystąpienia dużego obrzęku

- wystąpienia gorączki

          Do zimnych okładów można wykorzystać coś z lodówki , najlepiej owinąć to w kawałek materiału, tak aby  nie przykładać bezpośrednio na skórę. Robić przerwy, ponieważ można odmrozić okładaną okolicę. Polecamy kompresy z apteki .

          W przypadku intensywnego bólu można skorzystać z zakładania opatrunków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w gabinecie.  Opatrunki te najczęściej nie da się założyć na drugi dzień po ekstrakcji , najwcześniej na trzeci dzień po usunięciu. Zakładamy je codziennie, aż do przejścia dolegliwości bólowych. Pozwalają one na złagodzenie bólu i zmniejszenie liczby zażywanych tabletek przeciwbólowych.

          Przykrym powikłaniem po usunięciu jest tak zwany suchy zębodół, charakteryzuje się on brakiem skrzepu w zębodole i najczęściej dolegliwościami bólowymi znacznej intensywności . Często występuje u osób ze skąpym krwaweniem z rany po zabiegu. Przyczyną suchego zębodołu może być również wypłukanie lub wyssanie skrzepu , w związku z tym przestrzegamy przed intensywnym płukaniem rany. Trzeba też uważać przy zasysaniu, np podczas picia przez rurkę, bądź podczas palenia .

Wróć