Blog

Cover Image

Marker nowotworowy ca125 - najważniejsze informacje

Nowotwór to choroba, której wiele osób się boi. Istnieją jednak pewne badania przesiewowe, które pomogą wykryć zagrożenie na naprawdę wczesnym etapie i wdrożyć szybko leczenie. Do takich badań przesiewowych należy badanie markerów, czyli znaczników nowotworowych. Co ciekawe, znaczniki nowotworowe mają zastosowanie również później do monitorowania stanu choroby, przewidywania jej skutków czy do rokowania. Jednym z częściej badanych markerów nowotworowych jest marker ca125.

Więcej

Cover Image

Co to jest zdjęcie panoramiczne zębów?

     Rtg pantomograficzne, potocznie nazywane zdjęciem panoramicznym zębów jest podstawowym badaniem obrazowym w stomatologii. Wykorzystywane jest we wszystkich specjalizacjach dentystycznych. Zdjęcie ma charakter "przeglądowy", ukazuje całość uzębienia, oraz struktury sąsiadujące: kości żuchwy, szczęki, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe.

Więcej

Cover Image

Rtg cefalometryczne, co to takiego?

           Najczęściej przeprowadzanym badaniem cefalometrycznym jest zdjęcie boczne, czyli przedstawiające czaszkę z profilu. Badanie to ma zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji, po odpowiedniej analizie służy do zaplanowania postępowania. Może być również wykorzystane do oceny przebiegu leczenia. W badaniu tym wykorzystujemy ramię cefalometryczne z

Więcej

Cover Image

Co to jest tomografia CBCT zębów?

          Tomografia stożkowa CBCT pozwala na uwidocznienie badanych tkanek w trzech wymiarach. Zwykłe zdjęcia rtg nie dają wszystkich informacji, zdjęcia takie powstają z nałożenia się struktur na siebie, ciężko również uzyskać na  nich obraz o wymiarach w skali 1:1, skutkuje to niejednokrotnie problemami z interpretacją takich badań. We wszystkich tych przypadkach

Więcej

Cover Image

Co to jest zdjęcie panoramiczne 2,5D?

Zdjęcie panoramiczne 2,5D jest najnowszym rozwiązaniem w tego obrazowaniu. Dostępne w najnowszych pantomografach 4 generacji. Badanie to polega na wykonaniu zdjęć 41 warstw. Warstwy ułożone na zewnątrz i do wewnątrz łuku zębowego. Dzięki czemu lekarz za pomocą specjalnego okna jest w stanie płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi warstwami. 

Więcej

Cover Image

Witamina D i jej rola w organizmie człowieka

Nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz atrakcyjny wygląd zależą od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy dążyć do równowagi i dbać, by naszemu organizmowi nie brakowało żadnego ze składników odżywczych. Na pewno należy bronić się przed niedoborem witaminy D. Warto zatem poznać jej znaczenie dla naszego zdrowia, aby skutecznie przeciwdziałać jej deficytom.

Więcej