Stożkowa tomografia komputerowa (CBCT) to innowacyjna metoda diagnostyczna pozwalająca uzyskać bardzo precyzyjne obrazy anatomiczne obszaru szczękowo-twarzowego. Badanie CBCT zrewolucjonizowało rynek usług stomatologicznych, umożliwiając lekarzowi dokładne zaplanowanie leczenia i znalezienie przyczyny dolegliwości bólowych.
Co roku w Polsce diagnozuje się około 15 tysięcy nowych przypadków raka prostaty, a około 4-5 tysięcy pacjentów umiera na ten rodzaj zmian nowotworowych. Rak prostaty stanowi obecnie piątą najczęstszą przyczynę śmierci wśród Polaków. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ okazuje się, że rak prostaty jest całkowicie uleczalny, musi być tylko wykryty wystarczająco wcześniej. Widać więc jak ważną rolę pełni tu profilaktyka. Do tego badanie prostaty, czyli PSA jest naprawdę proste.
Nowotwór to choroba, której wiele osób się boi. Istnieją jednak pewne badania przesiewowe, które pomogą wykryć zagrożenie na naprawdę wczesnym etapie i wdrożyć szybko leczenie. Do takich badań przesiewowych należy badanie markerów, czyli znaczników nowotworowych. Co ciekawe, znaczniki nowotworowe mają zastosowanie również później do monitorowania stanu choroby, przewidywania jej skutków czy do rokowania. Jednym z częściej badanych markerów nowotworowych jest marker ca125.
Rtg pantomograficzne, potocznie nazywane zdjęciem panoramicznym zębów jest podstawowym badaniem obrazowym w stomatologii. Wykorzystywane jest we wszystkich specjalizacjach dentystycznych. Zdjęcie ma charakter "przeglądowy", ukazuje całość uzębienia, oraz struktury sąsiadujące: kości żuchwy, szczęki, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe.
Najczęściej przeprowadzanym badaniem cefalometrycznym jest zdjęcie boczne, czyli przedstawiające czaszkę z profilu. Badanie to ma zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji, po odpowiedniej analizie służy do zaplanowania postępowania. Może być również wykorzystane do oceny przebiegu leczenia. W badaniu tym wykorzystujemy ramię cefalometryczne z
Tomografia stożkowa CBCT pozwala na uwidocznienie badanych tkanek w trzech wymiarach. Zwykłe zdjęcia rtg nie dają wszystkich informacji, zdjęcia takie powstają z nałożenia się struktur na siebie, ciężko również uzyskać na nich obraz o wymiarach w skali 1:1, skutkuje to niejednokrotnie problemami z interpretacją takich badań. We wszystkich tych przypadkach