Witamina D i jej rola w organizmie człowieka

Nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz atrakcyjny wygląd zależą od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy dążyć do równowagi i dbać, by naszemu organizmowi nie brakowało żadnego ze składników odżywczych. Na pewno należy bronić się przed niedoborem witaminy D. Warto zatem poznać jej znaczenie dla naszego zdrowia, aby skutecznie przeciwdziałać jej deficytom.

Witamina prosto ze słońca

Witamina D jest osobliwą substancją, zagadkową i pełną sprzeczności. Chociaż nazywana jest witaminą, to jej powstawanie oraz działanie sprawiają, że jest bardziej podobna do prohormonów. Dzieje się tak, ponieważ, o ile znaczenie dla naszych organizmów mają jej dwie podstawowe formy, czyli witamina D2 występująca w roślinach i drożdżach oraz witamina D3 obecna tylko w organizmach zwierzęcych, to abyśmy z nich korzystali, musimy je przetworzyć do aktywnej biologicznie formy. Witaminę D dostarczamy tak, jak wszystkie składniki odżywcze wraz z jedzeniem, ale potrafimy ją też samodzielnie syntetyzować. Potrzebujemy jednak do tego promieni słonecznych i trzeba wiedzieć, że nasz organizm najpełniej korzysta tej witaminy D, którą sam wyprodukuje. Niestety ani nasza strefa klimatyczna, ani tendencja do unikania promieniowania słonecznego nie ułatwiają mu tej pracy. Witamina D jako rozpuszczalna w tłuszczach znajduje się w tłustych pokarmach, np. w rybach, żółtym serze, nieodtłuszczonym mleku, jajach. Wiele osób te produkty wykreśla ze swojego jadłospisu w trosce o smukłą sylwetkę. Pozostaje zatem suplementacja. Zanim do niej przystąpimy, powinniśmy wiedzieć, jak robić to skutecznie i bez szkody dla naszego zdrowia. 

Dlaczego oznaczenie stężenia witaminy D jest ważne?

Wiele chorób, ale też wydawałoby się niepowiązanych ze sobą dolegliwości, wynika z niedoborów witaminy D. Jeśli odczuwamy nadmierne zmęczenie, często się przeziębiamy, obserwujemy zły stan skóry i dokuczają nam bóle pleców oraz nóg, to warto pomyśleć o skontrolowaniu poziomu tej witaminy. Natomiast podatność na złamania kości, wypadanie włosów koniecznie powinny nas skłonić do diagnostyki ukierunkowanej na oznaczenie witaminy D3. Nie powinniśmy dopuszczać do niedoborów tej substancji, gdyż odpowiada przede wszystkim za równowagę wapniowo-fosforanową. Nasz organizm bez tej witaminy nie przyswoi wapnia – podstawowego budulca kości, bez którego będziemy narażeni na złamania czy występowanie wad postawy. Szczególnie więc groźny jest deficyt witaminy D dla niemowląt i dzieci, gdyż uniemożliwia ich kościom prawidłowe wzrastanie. Ponadto witamina D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, co wiąże się z przeciwdziałaniem zwykłym infekcjom, ale też poważniejszym chorobom, w tym. nowotworowym i autoimmunologicznym. Obecność witaminy D jest istotna dla prawidłowej pracy tarczycy, której hormony z kolei kontrolują różne funkcje życiowe. Wyrównany poziom omawianej witaminy pomaga regenerować się wątrobie oraz usprawnia działanie układu nerwowego. Prawidłowe oznaczenie stężenia witaminy D3 wykonywane dzięki pobranej krwi, pozwoli więc na rozpoczęcie ukierunkowanej farmakoterapii. Może też być sygnałem do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki w celu stwierdzenia lub wykluczenia chorób objawiających się, na przykład upośledzonym wchłanianiem tej witaminy.

Wróć