Czy kamień nazębny jest szkodliwy?

Czy kamień nazębny jest szkodliwy?

Estetycznie prezentujące się uzębienie to prawdziwa ozdoba. Jednak zęby muszą jednocześnie doskonale się wyglądać, jak i być zdrowe. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko powstania próchnicy, która może skończyć się dłuższym leczeniem. Niektórzy lekceważą problem kamienia nazębnego, sądząc, że nie jest on przyczyną chorób zębów. Takie myślenie jest jednak dużym błędem.

Kamień nazębny – co to takiego? 

Kamień nazębny gromadzi się na powierzchni zębów. Jest to osad mineralny, na który składa się stwardniała płytka bakteryjna, czyli tak zwana płytka nazębna.

Kamień powstaje z drobin jedzenia zalegających na zębach oraz ze znajdujących się tam drobnoustrojów i produktów przemiany materii. Przyczyną jego pojawienia się jest niestaranne, a przede wszystkim nieregularne usuwanie resztek pokarmu po jedzeniu. Wtedy szybko dochodzi do ich stwardnienia.

Płytka nazębna pojawia się na zębach już kilka minut po umyciu zębów. Jednak nalot taki jest miękki i można go łatwo usunąć poprzez poprawne szczotkowanie. W sytuacji, gdy pozostanie on dłużej na uzębieniu, grozi to jego mineralizacją, a więc stwardnieniem i powstaniem kamienia. Z takim problemem należy zgłosić się do dentysty.

„Oczywiście istnieją sposoby, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego lub zminimalizować ryzyko jego pojawienia się na zębach. Wystarczy dokładnie szczotkować zęby 2-3 razy dziennie. Polecamy używanie szczoteczki sonicznej i szczególną dbałość o czyszczenie okolic szyjek zębów. Miejmy na uwadze to, że kamień najczęściej gromadzi się w pobliżu ujść ślinianek – na wewnętrznej stronie zębów przednich w żuchwie oraz zewnętrznej stronie zębów trzonowych szczęki. Należy pamiętać także o stosowaniu nici dentystycznych, a także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jednak kiedy kamień mimo tego pojawi się na zębach, trzeba go jak najszybciej usunąć. Sytuacja taka zagraża zdrowiu całej jamy ustnej” – mówi specjalista z centrum medyczno-stomatologicznego Medical Wadowice.

Kamień nazębny – dlaczego trzeba go usuwać?

Usuwanie kamienia nazębnego powinno być zabiegiem wykonywanym nie tylko z przyczyn estetycznych. Jeżeli będzie on znajdował się na powierzchni zębów, może mieć to poważne konsekwencje.  Trzeba pamiętać, że zmineralizowana, stwardniała płytka nazębna to siedlisko groźnych bakterii i drobnoustrojów. Jak nietrudno się domyślić nie sprzyjają one temu, aby zachować zdrowe uzębienie. Obecność kamienia nazębnego wiąże się z dużym ryzykiem stanów zapalnych. Obejmują one kolejno dziąsła, ozębną, a następnie kości. Jest to prosta droga do tego, aby szyjki zębowe zostały odsłonięte, a zęby zaczęły się chwiać.

Wróć